Očkování

Očkujeme proti rotavirům

Rotaviry jsou příčinou dětských průjmů až ve 40% a u malých dětí mohou rychle způsobit dehydrataci s nutností hospitalizace. Přenáší se fekálně - orální cestou. Aplikace očkovací látky je ve formě roztoku podávaného ústy. Očkovat lze od 6 týdnů věku. Odstup mezi jednotlivými dávkami je mininálně 4 týdny.

Vakcína Rotarix se podává ve 2 dávkách, kdy druhá dávka by měla být podána do 16. týdne věku, nejpozději však do 24. týdne věku. Vakcína může být podána i předčasně narozeným dětem (po 27. týdnu gravidity). Délka ochrany po očkování je do 3 let věku.

Vakcína Rotateq se podává ve 3 dávkách, kdy první dávka nesmí být podána později než ve 12 týdnech věku a očkovací schéma by mělo být dokončeno do 22 týdnů věku. Vakcína může být podána i předčasně narozeným dětem (po 25. týdnu gravidity). Délka ochrany po očkování je do 7 let věku.

Očkujeme proti pneumokokům

Streptococcus pneumoniae je častým původcem zánětů středního ucha a také může způsobovat tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (zápal plic, zánět mozkových blan, sepse). Přenáší se vzdušnou cestou, popř. kontaktem s kontaminovaným předmětem. Pojišťovna hradí očkování proti pneumokokům, pokud byly všechny dávky očkovací látky podány do 7. měsíce věku a posilovací dávka do 15. měsíce věku.

Vakcína Vaxneuvance chrání proti 15 sérotypům. Poskytuje vysokou ochranu proti sérotypu 3 (do 1 roku věku nějčastější původce invazivního pneumokokového onemocnění). Dětem ve věku od 6 týdnů do 2 let se podávají 2 dávky v odstupu 8 týdnů a třetí posilovací dávka mezi 11. a 15. měsícem věku. Předčasně narozené děti (pod 37. týden gravidity) se očkují ve schématu 3+1.

Vakcína Prevenar 20 chrání proti 20 sérotypům. Dětem ve věku od 6 týdnů se podávají 3 dávky v odstupu minimálně 4 týdny a čtvrtá posilovací dávka mezi 11. a 15. měsícem věku.

Očkujeme proti meningokokům

Neisseria meningitidis způsobuje invazivní meningokokové onemocnění (zánět mozkových blan, sepse). Průběh může být velmi rychlý s fatálním zakončením. Přenos je kapénkovou infekcí. Nejvyšší výskyt je u malých dětí do čtyř let a v období dospívání.

Vakcína Bexsero chrání proti meningokokům skupiny B (v ČR nejčastější původce invazivního meningokokového onemocnění). Může se podávat od 2 měsíců věku. Je plně hrazena pojišťovnou, pokud se očkování zahájí do 12. měsíce nebo mezi 14. – 16. rokem věku.

Vakcína Nimenrix poskytuje ochranu proti meningokokům skupiny A, C, W-135, Y. Lze očkovat od věku 6 týdnů. Očkování je plně hrazeno pojišťovnou, pokud se provede ve 2. roce života nebo mezi 14. – 16. rokem.

Očkujeme proti papilomavirům (HPV)

Lidské papilomaviry odolávají teplu i vyschnutí a na různých površích jsou schopny přežívat několik dní. Přenáší se zejména pohlavní cestou kontaktem kůže s kůží nebo kůže se sliznicí, případně kontaminovanými předměty. Většina infekcí HPV do 2 let spontánně vymizí, mohou však také způsobovat chronické infekce, které po letech vyústí ve vznik zhoubného nádoru (karcinomy děložního čípku, pochvy, vnějších rodidel, penisu, konečníku a nádory v oblasti dutiny ústní, hltanu a hrtanu). Infekci HPV není možné léčit, ale lze jí předcházet očkováním.

Vakcína Gardasil 9 chrání proti vysoce rizikovým typům HPV-16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 (způsobují až 90% karcinomů děložního čípku, 85% karcinomů pochvy, 89% karcinomů konečníku) a HPV-6 a HPV-11, které jsou odpovědné za 90% případů genitálních bradavic. Očkovat lze od 9 let věku. Očkování je plně hrazeno pojišťovnou pro dívky i chlapce mezi 11. – 15. narozeninami. Očkuje se 2 dávkami v rozmezí 5-13 měsíců. Po 15. roce věku se očkování provádí 3 dávkami a je hrazeno pacientem. Dle studií podání vakcíny v mladším věku navozuje vyšší imunogenitu a déletrvající ochranu. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje očkování mezi 9 – 14 lety.